Naše vize

Studenti jsou jediní, kteří vlivem nekvalitního vzdělávání pocítí finanční následky. I kdyby studenti maturovali negramotní, platu pedagogů, ředitelů a ministerstva se to nijak nedotkne, naopak si prosazují zakotvení platu na 130% republikového průměru. V jejich ekonomickém zájmu je tedy udržet současný stav: dohromady tvoří mocenskou kliku, která si mantrou "učitelé musí dostat přidáno" chce bezohledně přivlastnit co největší část státního rozpočtu, aniž by produkovali cokoliv měřitelného. Stát hospodaří deficitně, tyto prostředky jsou tedy generovány budoucím výdělkem studentů, kteří si tak své ujařmování ještě platí. Naší vizí tedy je:

 1. Neprosazovat paušální změnu současného stavu pro lidi, kterým vyhovuje, typicky:
  • starší konzervativní učitel, který se nechce učit nové věci a chce to důstojně doklepat do důchodu
  • konformní student z rodiny státních zaměstnanců, který má rád svůj klid
 2. Pomoci vymanit se těm, kterým současný stav škodí, např.
  • naučit se bránit manipulaci ze strany učitelů (např. "jestli se ti to nelíbí, měl jsi jít na jinou školu")
  • pomoc s nalezením cesty, jak vzít své vzdělávání do vlastních rukou (např. pomoc s nalezením odborné placené práce, díky které může student reinvestovat do svého vzdělávání)
  • Pomoci vytvořit důstojnou vzdělávací alternativu zcela nezávislou na MŠMT, která by byla schůdná pro studenty bez finančních prostředků
 3. Založit meziškolní studentské odbory k prosazování zájmu studentů.

Naše vize pro státní školství

Naše první témata pro meziškolní studentské odbory hájící zájmy studentů

 1. uzákonit, aby nekvalitně pracující pedagog mohl být vyhozen stejně snadno jako nekvalitně pracující student
 2. radikálně snížit fixní platy pedagogů a svázat jejich platové bonusy s pozitivním hodnocením znalostí jejich studentů u nezávislého arbitra (např. firmy, kde by student vykonával praxi)